stránky našich zvířatek

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Andulky

Andulku můžeme chovat buď v kleci nebo ve voliéře. Pro jeden pár stačí klec o rozměrech 60 x 40 x 40 cm. Klece lze koupit již hotové. Jsou celé kovové, a tak se nemůžou andulky dostat ven. Jako všichni papoušci totiž mají velkou sílu v ostrém zobáku a časem si poradí i s dřevěnými sloupky. Výhodou kupovaných klecí je i vyjímatelné dno, které snadno umyjeme. Do klece umístíme bidýlka - přírodní větvičky z nejedovatých dřevin tak silné, aby je pták téměř ale ne docela) obemkl prsty.

Je samozřejmé, že čím větší klec ptákům dopřejeme, tím je to pro ně lepší, protože se mohou proletět. Mnozí chovatelé, kteří chovají jednoho nebo dva papoušky, nechávají andulky proletět po bytě. To je v pořádku, ale musíme dbát na to, aby nezůstalo otevřené okno, nebyly zapnuté elektrické spotřebiče, nezůstala odklopená nádoba s horkou vodou apod. Ve venkovní voliéře mohou žít andulky po celý rok, protože jsou velice otužilé. Snášejí i mrazy do - 15 °C, je však nutné jim zajistit chráněné závětří. Stačí potáhnou rohové stěny rohoží a připevnit stříšku. Stejně jako klec je i voliéra nejvhodnější celokovová. Rozhodně nelze použít síť z provazů nebo umělé hmoty, protože tu andulky rozkoušou. V žádné kleci nebo voliéře nesmí chybět jemnější propraný písek, který andulky polykají a pomáhají tak rozmělnit tvrdá semena. Stejně tak nesmí chybět ani nádoba s vodou na pití, případně vanička na koupání. Aby se z ní ptáci snadno dostali, položte do vody plochý kámen. Dopřejete-li za horkých dnů andulce vlažnou sprchu, určitě to ocení. Andulky se totiž nejraději koupou pod kapkami deště nebo si protřepávají peří v mokré trávě.


Pohlaví andulek

Všeobecně platí, že samec andulky má tmavě modré ozobí a samice růžové nebo hnědé. Jsou však i výjimky. Mnoho lidí si myslí, že světlé modré ozobí u mláďat ukazuje, že se jedná o samce. To však nemusí být pravda. I prodavači v obchodech se zvířaty často spatně radí svým zákazníkům.

Dospělé andulky

U starších andulek po prvním pelichání (po cca. 7 měsících) je určení pohlaví jednodušší. Ozobí samce má teď tmavě modrou a ozobí samice hnědou barvu. Výjimky jsou mutace albino a lutino (tedy celkově bílé nebo celkově žluté andulky). U takových samců zůstane ozobí růžové, stejně jako u strakatých mutací.

   

Obrazek    Obrazek    Obrazek

Ozobí u přírodně zbarveného samce, strakaté a albino mutace

Dospělé samice mají světle modré nebo bílé ozobí, vždy s bílými kruhy kolem nosních dírek. V době hnízdění se barva ozobí mění na hnědou.

Obrazek  Obrazek  ObrazekObrazek

Příklady dospělých samic

Občas se může stát, že samec andulky najednou dostane hnědé ozobí. V tomto případě se jedná o hormonální poruchu, která může mít různé příčiny.

Mladé andulky

Samec před prvním pelicháním má většinou růžové nebo fialové ozobí. Zbarvení ozobí je jednotné, bez skvrn. Již u velmi mladých andulek se to dá dobře poznat.

Obrazek   Obrazek   Obrazek

Tito tři samci jsou ještě velmi mladí

 

Samici poznáváme podle bílých kruhů kolem nosních dírek, které má od třetího týdne života, nebo podle skrvnitého ozobí.

Obrazek   Obrazek


Bílé kruhy a skvrny na ozobí ukazují, že tyto andulky jsou samice


krmení

Ovoce a zelenina

30.11.2007

Ovoce

Zelenina

Pomeranč 

Petržel
Jablko Mrkev
Kiwi Cukety

Jahoda

Špenát
Hruška Kukuřice
Ananas Čekanka
Meruňka Zelený hrášek
Banán Mladé listy pampelišky
Ostružina Hlávkový salát
Maliny Šťovík
Třešně Listy špenátu
Mandarinky Lilek
Meloun Řepa
Broskev Kadeřávek
Hroznové víno              Plátky okurky
  Řeřicha setá
  Podběl lékařský
  Jitrocel kopinatý
  Ptačinec žabinec
  Řebříček
  Jetel
  Kokoška pastuší tobolka
  Pupalka dvouletá
  Truskavec ptačí
  Kopřiva

Nevhodné jsou: všechny druhy kapusty, brambory, zelené fazole, ošetřený hlávkový salát, grapefruit, rebarbora, švestka, avokádo (je pro všechny papoušky smrtelně jedovaté)

 

 


Pár fotek na doplnění...


Obrazek

Ptačinec žabinec


Obrazek

Řebříček obecný


Obrazek

Kokoška pastuší tobolka


Obrazek

Podběl lékařský


Obrazek

Jitrocel kopinatý


Obrazek

Jetel plazivý


Obrazek

Jetel prostřední


Obrazek

Pupalka dvouletá


Obrazek

Truskavec ptačí

 

Ráda bych upozornila na nebezpečí podávání vaječné míchanice a klíčeného zrní během období inkubace vajec!

   Toto krmivo je velmi bohaté na bílkoviny, vitaminy a mnohé cenné látky a velmi stimuluje ptáky ke hnízdění. Proto se podává především v období před hnízděním, aby ptáky "nabudilo" a "přinutilo" ke hnízdění. Ptáci se díky tomuto bohatému krmivu rychleji dostanou do toku - teď mluvím o ptácích původem z Austrálie, které během zimy krmíme především suchým zrním ( = navození období sucha v jejich domovině)  a právě výrazným obohacením jídelníčku na jaře jim "připomeneme" období dešťů v jejich zemi, kdy se vše zazelená a nastane hojnost všeho - ptáci se bleskurychle přizpůsobí a začnou hnízdit.

    Toto krmení je rovněž nezbytné během odchovu mláďat kvůli svým nutričním hodnotám. Je velmi výživné a bohaté na bílkoviny a podporuje rychlý růst mláďat.

   Ale pozor! Právě kvůli tomu, jak ptáky stimuluje ke hnízdění, je nebezpečné podávání tohoto krmiva během doby, kdy ptáci sedí na vejcích. Ptáci jsou "nuceni" do dalšího hnízdění, snůšku mohou opustit a snaží se založit nové hnízdo. V některých případech mohou opustit i již vylíhlá mláďata.

   Tohle se stalo jedné mé známé u korel - nepřetržitě podávala míchanici a klíčené zrní a důsledkem bylo, že ptáci přestali krmit mláďata a přímo mezi ně začali snášet novou snůšku. Mláďata pochopitelně uhynula.

   Citlivé jsou na toto například křepelky čínské. Křepelky jsou všeobecně známé jako velmi špatní rodiče, některé samice na vajíčka vůbec nezasednou. Zřejmě je to způsobné odchovem v líhních, takto odochovaní ptáci zřejmě nemají mateřský pud a o vlastní vejce se nezajímají. Naštěstí existuje i dost samiček, které vajíčka samy vysedí.

   Přestože moje křepelky vejce normálně samy vysedí, musím si u nich dávat pozor na krmení. Vaječnou směs a klíčky podávám pochopitelně během toku i během snůšky. Jakmile však samička snese větší počet vajíček a je zřejmé, že už brzy bude snůška kompletní a bude třeba na ni zasednout, okamžitě míchanici přestanu dávat. Samice pak bez problémů na vajíčka zasedne a vysedí je. Toto rizikové krmivo začnu dávat zase až po vylíhnutí kuřátek.

   Několikrát jsem zkoušela podávat míchanici a klíčky neustále a vždy to dopadlo tak, že samička nanesla do hnízda vajíčka, ale nevšímala si jich a během několika dnů založila hnízdo nové a snášela jinam.

   Další příklad mohu uvést u zebřiček. Jelikož chovám společně několik párů, není možné míchanici a klíčky jen tak vysadit, protože vždy má některý pár v hnízdě již vylíhlá mláďata a toto krmivo potřebuje. Většině párů tohle krmivo naštěstí nevadí a hnízdí bez problémů ï tak, jeden pár ale nikdy mladé nevychová. Vždy vejce vysedí, mladé nechá pomřít hlady a zakládá další hnízdo. Musím to řešit tak, že mláďata rozdělím mezi jiné páry, které mají přibližně stejně velké potomky.

   Co říci závěrem? Vaječná směs a klíčené zrní je jistě velice hodnotné krmivo a během odchovu mladých naprosto nenahraditelné, v období inkubace vajce s ním však zacházejme nadmíru opatrně!

 

čím krmit?

Andulky krmíme především různými druhy prosa, lesknici, pšenicí a různým zeleným krmivem. Důležitými doplňky potravy jsou sépiová kost nebo minerální kámen a písek pro dobré trávení.

Radost uděláte své andulce různými tyčinkami (ovocné, vitamínové, medové...).

          

Různé druhy zrní:

lesknice

kokoška pastuší tobolka

rdesno ptačí

oves - většinou neloupaný, který je vhodnější než loupaný, protože není zbaven důležitých vitamínů a práce s jeho loupáním je prospěšná pro zobák, který pak nepřerůstá a nedeformuje se.

proso - prosem rozumíme proso ve slupce. Je mnoho druhů prosa, lišící se barvou, velikostí a tvarem zrn : proso žluté, červené, zelené, bílé, senegalské proso v klasech, japonské, alžírské mohár, čumíza atd.

Andulky nejsou na druh prosa nijak náročné, dávají sice přednost drobným prosům ale vystačíme si s domácím prosem červeným, žlutým a zeleným.

Nejdůležitější je jakost prosa, které nesmí být mořené, staré ani zaprášené.

Tato semena v suchém stavu mají mít andulky stále k dispozici.

Z následující tabulky je zřejmé, že oves andulkám obsahem hlavních živin lesknici nahradí. Tato semena v suchém stavu mají mít andulky stále k dispozici. Kromě toho je však můžeme dávat také máčená nebo naklíčená, k čemuž je vhodný oves.

         

Protein %         Tuk %

PROSO           11 - 14,5%      3 - 4 %

LESKNICE       16 - 19%           5%

OVES             16%                 6%

                 

naklíčené zrní (např. ječmen, proso, pšenice) - jsou výborným krmivem zejména v zimě, kdy je nedostatek zeleného krmení a před chovnou sezónou, vzhledem k vitaminu E. Ptákům však předkládáme vždy ráno pouze denní dávku a zbytek večer odstraníme, neboť naklíčené i máčené zrní se snadno kazí.

slunečnice - Obsahuje vitamin B a E. Z minerálů to je K, P, Ca, Na, Mg, Fe a Zn. Měla by se podávat v malém množství, protože má vysoký obsah tuku.

Podává se také VAJEČNÁ SMĚS, která je nejlepším proteinovým krmivem, zejména před a při hnízdění.

- uvařené vejce

- mrkev ( Vše nastrouhat a smíchat do sypké směsi )

- strouhanka

- dále se může přidávat i rozdrcená skořápka, tvaroh a kopřivy

- bílkovinou složku také v sobě obsahuji piškoty.

       

Tip: U každé směsi, ať už koupené či namíchané, byste měli udělat zkouška klíčivosti protože jen klíčivá semena jsou bohatá na obsah živin

Správné skladování: zrní skladovat na vhodném suchém,tmavém a větraném míst a to v sáčcích z přírodního vlákna ( bavlna,papír ; ne sklenice ani sáčky )

Kolik zrní denně?: Pro jednu andulku ráno nasypte 2 čajové lžičky, v časné odpoledne a v předvečer odstraňte prázdné slupky od zrní,protože andulka by se k zrnkům vespod nedostala. No a pokud v nádobce zbylo jen málo zrnek, přidejte lžičku, aby andulky ráno nalezla potravu, neboť potřebuje trvalý přísun energie.

- Není správné dávat andulce málo zrní, abychom ji ochránili před tloušťkou. Tlustí jsou jen tehdy,když jsou špatně krmeni, mají málo pohybu anebo nejsou ničím zaměstnáni

- Vyhýbejte se stravě, z níž pták zbytečně tloustne jako například srdíčkům či tyčinkám ze zrní slepených cukrem nebo medem

                     

 

Voda na pití:

Andulka potřebuje samozřejmě denně čerstvou vodu. Voda z vodovodu je dobrá,nesmí ale být příliš studená. Pokud chcete dát andulce něco dobrého dejte jí nápoj pro ptáky ( dá se koupit normálně v obchodě) a nebo minerální vodu bez kysličníku uhličitého (viz etiketa).

Andulky krmíme především různými druhy prosa, lesknici, pšenicí a různým zeleným krmivem. Důležitými doplňky potravy jsou sépiová kost nebo minerální kámen a písek pro dobré trávení.

Radost uděláte své andulce různými tyčinkami (ovocné, vitamínové, medové...).

          

Různé druhy zrní:

lesknice

kokoška pastuší tobolka

rdesno ptačí

oves - většinou neloupaný, který je vhodnější než loupaný, protože není zbaven důležitých vitamínů a práce s jeho loupáním je prospěšná pro zobák, který pak nepřerůstá a nedeformuje se.

proso - prosem rozumíme proso ve slupce. Je mnoho druhů prosa, lišící se barvou, velikostí a tvarem zrn : proso žluté, červené, zelené, bílé, senegalské proso v klasech, japonské, alžírské mohár, čumíza atd.

Andulky nejsou na druh prosa nijak náročné, dávají sice přednost drobným prosům ale vystačíme si s domácím prosem červeným, žlutým a zeleným.

Nejdůležitější je jakost prosa, které nesmí být mořené, staré ani zaprášené.

Tato semena v suchém stavu mají mít andulky stále k dispozici.

Z následující tabulky je zřejmé, že oves andulkám obsahem hlavních živin lesknici nahradí. Tato semena v suchém stavu mají mít andulky stále k dispozici. Kromě toho je však můžeme dávat také máčená nebo naklíčená, k čemuž je vhodný oves.

         

Protein %         Tuk %

PROSO           11 - 14,5%      3 - 4 %

LESKNICE       16 - 19%           5%

OVES             16%                 6%

                 

naklíčené zrní (např. ječmen, proso, pšenice) - jsou výborným krmivem zejména v zimě, kdy je nedostatek zeleného krmení a před chovnou sezónou, vzhledem k vitaminu E. Ptákům však předkládáme vždy ráno pouze denní dávku a zbytek večer odstraníme, neboť naklíčené i máčené zrní se snadno kazí.

slunečnice - Obsahuje vitamin B a E. Z minerálů to je K, P, Ca, Na, Mg, Fe a Zn. Měla by se podávat v malém množství, protože má vysoký obsah tuku.

Podává se také VAJEČNÁ SMĚS, která je nejlepším proteinovým krmivem, zejména před a při hnízdění.

- uvařené vejce

- mrkev ( Vše nastrouhat a smíchat do sypké směsi )

- strouhanka

- dále se může přidávat i rozdrcená skořápka, tvaroh a kopřivy

- bílkovinou složku také v sobě obsahuji piškoty.

       

Tip: U každé směsi, ať už koupené či namíchané, byste měli udělat zkouška klíčivosti protože jen klíčivá semena jsou bohatá na obsah živin

Správné skladování: zrní skladovat na vhodném suchém,tmavém a větraném míst a to v sáčcích z přírodního vlákna ( bavlna,papír ; ne sklenice ani sáčky )

Kolik zrní denně?: Pro jednu andulku ráno nasypte 2 čajové lžičky, v časné odpoledne a v předvečer odstraňte prázdné slupky od zrní,protože andulka by se k zrnkům vespod nedostala. No a pokud v nádobce zbylo jen málo zrnek, přidejte lžičku, aby andulky ráno nalezla potravu, neboť potřebuje trvalý přísun energie.

- Není správné dávat andulce málo zrní, abychom ji ochránili před tloušťkou. Tlustí jsou jen tehdy,když jsou špatně krmeni, mají málo pohybu anebo nejsou ničím zaměstnáni

- Vyhýbejte se stravě, z níž pták zbytečně tloustne jako například srdíčkům či tyčinkám ze zrní slepených cukrem nebo medem

                     

 

Voda na pití:

Andulka potřebuje samozřejmě denně čerstvou vodu. Voda z vodovodu je dobrá,nesmí ale být příliš studená. Pokud chcete dát andulce něco dobrého dejte jí nápoj pro ptáky ( dá se koupit normálně v obchodě) a nebo minerální vodu bez kysličníku uhličitého (viz etiketa).

 

 

jak naučit mluvit?

Nejvhodnější na mluvení jsou mladé andulky, které vylétly z hnízda a již začínají sami přijímat potravu (dokrmování je dosti pracné). Věk andulky při opouštění hnízda je kolem 30 - 35 dní. Schopnost učit se je stejná jako u lidí - některá andulka je velice učenlivá a zkouší brzy sama napodobovat zvuky a hlasy a některá se nenaučí i když se jí věnujete třeba 5 hodin denně. V každém případě pro dosažení úspěchu je nutné, aby se andulka nebála a sama Vaši společnost vyhledávala. A to představuje značnou trpělivost každého, kdo chce andulku ochočit a naučit mluvit.
 

nemoci

NachlazeníPříznakem je kýchání, výtok z nozder, často také zanícené oči. Postiženi bývají většinou zhýčkaní pokojoví ptáci. Příčinou nachlazení může být i příliš studená voda na pití, průvan nebo pokles teploty.

Úspěšná bývá terapie teplem, např. zahřívání lampou s infračerveným světlem nebo alespoň obyčejnou stolní lampou, která ohřeje místo, kde pták sedí, na 30 až 33 °C.

Pakostnice


Při dně se objevují hrudkovité nánosy na kloubech prstů, které pomalu ztrácejí svou pohyblivost.

Snížením podílu bílkovin v potravě můžete zpomalit postup onemocnění.


Dna, odborně arthritis urica (v některých pramenech arthritis uratica), též zvaná pakostnice či podagra, je metabolické onemocnění, porucha odbourávání purinů, které se vyznačuje nadměrnou produkcí kyseliny močové. V důsledku vysoké koncetrace kyseliny močové v krvi dochází ke krystalizaci této látky v kloubech i jiných tkáních. Častými místy vzniku takzvaných dnavých tofů jsou klouby.

 

Přerostlé drápy a zobák


Abnormální růst zobáku a drápů není vlastně onemocnění, ale spíše následek chyb, jichž jste se dopustili při držení andulky. O hladká bidýlka se drápy dostatečně neopotřebují, zobák by měl mít rovněž nedostatek příležitostí k obrušování. Pravděpodobně tu hrají roli i dědičné dispozice andulky, protože za stejných podmínek držení má mnoho andulek normální délku zobáku a drápů až do konce svého života.

Musíte dávat pozor, aby se zobák jednoho dne nezačal svou špičkou téměř zavrtávat do hrudníku a aby se drápy kvůli délce nekroutili. Náprava sice není obtížná, přesto však by měla být svěřena jen odborníkovi či zkušenému chovateli. Ten papouška pevně chytí a drží v rukavici, která ho chrání před štípnutím. Pozor, ptáka nesmíte otáčet na záda! Vhodnými nástroji jsou ostré kleštičky nebo silné nůžky. Zobák se zkracuje dvěma střihy. Eventuální krvácení se utišuje železnou chloridovou vatou.

Samičky andulek, které jsou v přírodě zvyklé samy si hloubit svůj hnízdní dolík, nemají v naší péči příležitost k obrušování zobáku tímto přirozeným způsobem. Vápenec nebo sépiovou kost většinou velmi rychle rozklovají. Ty navíc stejně nebývají dost tvrdé na to, aby sloužily jako ,,obrušovací kámen". Ptákům můžeme na obrušování zobáku nabídnout kousek cihly

Červení ptačí roztoči


Pokud je pták v noci neklidný, mláďata jsou slabá nebo umírají v budce, vypadá to na tohoto cizopasníka, který saje krev a je aktivní v noci. Přes den se roztoči drží ukryti ve spárách a štěrbinách, eventuálně je můžete rozpoznat jako světle šedý povlak. Metoda ke zjištění těchto parazitů: Přikryjte klec na noc světlým šátkem, ráno jsou v záhybech na spodní straně šátku k rozpoznání roztoči jako tmavě červené kuličky.

Napadení roztoči zabráníte důslednou čistotou a výměnou budky. Prostředek proti parazitům používejte jen na klec, nikdy ne na ptáka samotného.

 

Psitakóza


Někdy označovaná jako papouščí nemoc. Původcem nemoci jsou drobné bakterie z rodu Chlamydia, dříve považované za viry. Je známo, že touto nemocí trpí ve volné přírodě řada ptačích druhů.

Papoušci se mohou nakazit buď kapénkovou infekcí od nemocného ptáka, nebo stykem s infikovaným prostředím, v němž krátce předtím přebýval nemocný pták. Výměšky nemocných ptáků totiž obsahují zárodky nemoci.

Nemoc může probíhat v akutní formě, s velmi rychlým uhynutím během několika málo dnů. Přitom se zpravidla zjišťují otoky spojivek s výtokem z očí, někdy i nosních otvorů. Velmi rychle nastupuje ztráta tělesné aktivity a úplné odmítání krmiva.

Dostaví-li se přitom ještě průjem, je uhynutí velmi rychlé.

 

Salmonelóza


Je to nemoc vyvolávaná mikroby z rodu Salmonella.

Ptáci se nakazí hlavně zamořeným krmivem nebo vodou či přímým kontaktem s nemocným ptákem. Průběh může být velmi rychlý, andulka hyne zpravidla v důsledku ztráty tělených tekutin při průjmech.

U chronického průběhu dochází často k otokům kloubů a šlach, k zaostávání v růstu, ke slabosti, ospalosti a podobně. Chronicky nemocní ptáci jsou vždy bacilonosiči.

Jednou z cest ochrany chovů před zavlečením tété nákazy je úzkostlivá péče o nezávadnost krmiva a vody k napájení a také izolace nově nakoupených ptáků a jejich opakované laboratorní vyšetřování ve veterinárních ošetřovnách před zařazením do chovu.

 

Škrkavky

Jde o oblé červy, parazitující v tenkých střevech ptáků. Andulky se nakazí nejspíše krmivem, potřísněným trusem domácích nebo volně žijících ptáků, obsahujícím vajíčka škrkavek.

U postižených andulek se střídají průjem a zácpa, ztráta chuti k přijímání krmiva, ospalost, bolestivé reagování na dotyk, rychlé hubnutí.

 

Ptačí svrab


Vyvolává jej parazitický roztoč Knemidocoptes pilae.

Toto onemocnění, známé jako vápenka, se u andulek projevuje hlavně na zobáku, obočí, hlavě a nohách.

Rohovina zobáku je jakoby proděravělá četnými dírkami, kůže v okolí zobáku a očí zduřuje a je rovněž jakoby proděravělá. Podobné změny jsou zřejmé i na prstech, kde dochází k silnému bujení rohovitých šupinek, často až do absurdních rozměrů. Někdy bývá ložiskovitě postižena i některá opeřená část těla (okolí kloaky).

V pokročilejších případech ptáci chátrají, často je možné pozorovat obtížné dýchání.

Léčba:

Léčba vápenky je zcela jednoduchá. Účelem léčby je udusit pod nátěrem nějaké neprodyšné látky roztoče, kteří nemoc způsobují. Můžeme na to použít např. stolní olej, sádlo nebo máslo. Asi nejjednodušší je použití stolního oleje, do kterého namočíme vatovou tyčinku (požívanou v kosmetice), a potíráme jím postižená místa. Toto opakujeme 2 - 3 krát denně po dobu nejméně 5 dní.

Co dělat po skončení léčby?

Jakmile se nemoci zbavíme, je nezbytné důkladně vydezinfikovat celou klec či voliéru, kterou pták obýval, aby se znovu nenakazil. Zvláště důležité je vyměnit bidélka, protože právě pod kůrou se roztoči s oblibou schovávají.

 

 

Zvětšení štítné žlázy


Podstata nemoci není zcela známá, je možné, že se na jejím vzniku podílí více faktorů.

Nemoc se projevuje snadnou unavitelností andulky. Ptáci ztrácejí schopnost letu. Zpočátku zjišťujeme obtížné dýchání po tělesné námaze, v konečných fázích nemoci i v klidu.

Při dýchání vydávají andulky zvláštní sípavé nebo naříkavé zvuky, dobře slyšitelné zejména v noci. Obtížné dýchání vede často k nesprávné diagnoze, jako zánětu plic nebo horních cest dýchacích.

Léčebně používáme přidávání jodových preparátů do vody nebo přímo do zobáčku. Došlo-li ke zvětšení štítné žlázy v důsledku nedostatku jodu, je zlepšení stavu rychlé a výrazné.

 

Permanentní pelicháníVyskytuje se u andulek chovaných celoročně v teplých bytech. Zde nejde o specifickou nemoc, ale pouze o přizpůsobení trvale teplému a suchému prostředí.

Léčebně je možno doporučit pobyt na otevřeném prostoru s dodržením přiměřené délky nočního spánku v chladnějším prostředí.

 

Vytrhávání peříBývá u andulek časté jako doprovodný příznak onemocnění vápenkou nebo jako příznak napadení jinými kožními cizopasníky. Může však jít i o postižení kůže a peří plísněmi.

Léčba by se měla zahajovat až po vyšetření veterinářem.

Prostředky používané na peří by pokud možno neměly být mastné, protože většina andulek zamaštěné peří vytrhává.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.